Reklama

Modlitwa odrzuconych

Modlitwa odrzuconych

19.08.2019
Czyta się kilka minut
„Wielbi dusza moja Pana (...). Wejrzał na uniżenie swojej służebnicy.
O

Oto bowiem odtąd będą mnie nazywać błogosławioną wszystkie pokolenia” – fragment hymnu „Magnificat” (Łk 1, 46-48), który wyśpiewywaliśmy wraz z Maryją w liturgii uroczystości Wniebowzięcia.

Jaki jest duch (Duch) tej maryjnej modlitwy? Każde z tych zdań jest cytatem ze Starego Testamentu. Maryja modli się Słowem natchnionym przez Ducha. Przywołane zdania zaczerpnięte są z Księgi Rodzaju, z historii dwóch sióstr, Lei i Racheli, zaślubionych patriarsze Jakubowi. Pamiętamy: Jakub nie traktował ich jednakowo. Rachela była jego żoną ukochaną – to dla niej pracował wszystkie lata u Labana, jej pragnął. Lea – przeciwnie: była osobą niechcianą, niewybraną i niekochaną – jedynie tolerowaną.

W 29. i 30. rozdziale Księga Rodzaju opowiada o narodzinach potomków Jakuba. Pierwsza zaczyna rodzić Lea. Bóg staje po stronie tej, która jest niewątpliwie upokorzona całą sytuacją. Może...

2928

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]