Reklama

Mity Okrągłego Stołu

04.03.2019
Czyta się kilka minut
Wybory z 4 czerwca 1989 r. były wolne tylko częściowo. Jednak my, ówcześni wyborcy, tego dnia wyraziliśmy naszą wolę w sposób wolny.
Wyniki wyborów wywieszane na placu Konstytucji, Warszawa, czerwiec 1989 r. CHRIS NIEDENTHAL / FORUM
W

Wdyskusjach na temat Okrągłego Stołu jak refren powraca teza, że zakulisowe rozmowy przywódców PZPR i NSZZ „Solidarność” w (umownej) Magdalence były czymś niewłaściwym, sprzeniewierzeniem się przez stronę solidarnościową „duchowi demokracji” itd. Tymczasem rozmowy te były niezbędne, aby obrady okrągłostołowe mogły przynieść sukces.

Podstolik najważniejszy

Poucza o tym teoria organizacji. Nie wypracowuje się rozwiązań w gronie 60 osób (tyle zasiadło przy samym stole), nie dochodzi się do kompromisów publicznie. Spójrzmy na Sejm (lub dowolny inny parlament): obrady plenarne służą dyskusji politycznej oraz przyjmowaniu rozwiązań legislacyjnych, ale nie – ich wypracowywaniu. To dokonuje się w mniejszych gronach: w grupach eksperckich, klubach partyjnych, komisjach parlamentarnych. W trudnych, konfliktowych sytuacjach rozwiązanie znajduje zazwyczaj Konwent Seniorów....

7973

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]