Reklama

Mity Okrągłego Stołu

Mity Okrągłego Stołu

04.03.2019
Czyta się kilka minut
Wybory z 4 czerwca 1989 r. były wolne tylko częściowo. Jednak my, ówcześni wyborcy, tego dnia wyraziliśmy naszą wolę w sposób wolny.
Wyniki wyborów wywieszane na placu Konstytucji, Warszawa, czerwiec 1989 r. CHRIS NIEDENTHAL / FORUM
W

Wdyskusjach na temat Okrągłego Stołu jak refren powraca teza, że zakulisowe rozmowy przywódców PZPR i NSZZ „Solidarność” w (umownej) Magdalence były czymś niewłaściwym, sprzeniewierzeniem się przez stronę solidarnościową „duchowi demokracji” itd. Tymczasem rozmowy te były niezbędne, aby obrady okrągłostołowe mogły przynieść sukces.

Podstolik najważniejszy

Poucza o tym teoria organizacji. Nie wypracowuje się rozwiązań w gronie 60 osób (tyle zasiadło przy samym stole), nie dochodzi się do kompromisów publicznie. Spójrzmy na Sejm (lub dowolny inny parlament): obrady plenarne służą dyskusji politycznej oraz przyjmowaniu rozwiązań legislacyjnych, ale nie – ich wypracowywaniu. To dokonuje się w mniejszych gronach: w grupach eksperckich, klubach partyjnych, komisjach parlamentarnych. W trudnych, konfliktowych sytuacjach rozwiązanie znajduje zazwyczaj Konwent Seniorów....

7973

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Należało nie rozmawiać i nie usprawiedliwiać. Ale także, nie dążyć do rewolucji...jednym słowem, nic nie robić. Możliwe, że komuniści w obliczu upadku sięgnęliby po broń. Ale to między sobą wymierzając "sprawiedliwość" za upadek...Stało się inaczej, jednak nie przesadzajmy. Nie groził nam przelew krwi.

szkoda, że dopiero 30 lat po - i pytanie, gdzie Pan wówczas ze swą mądrością się dekował?...

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]