Reklama

Mistrzostwa restauracji

Mistrzostwa restauracji

20.06.2016
Czyta się kilka minut
Z tych całych mistrzostw, co to spadły na biedną Francję, nie widziałem dotąd ani minuty, ale czuję przez osmozę, jak bliźnim w głowach musuje duma z nie najgorszych ponoć wyników.
Fot. Rachel Husband / GETTY IMAGES
Fot. Rachel Husband / GETTY IMAGES
T

Toteż i w naszym kąciku kulinarnym czas zerwać z postkolonialną mikromanią. Dość snucia się z siatami po podrzędnych targowiskach wyłożonych spękaną trylinką, rwania kwiatów na tyłach tramwajowej pętli, udawania brzydkiej panny bez posagu, cieszącej się jak głupia, że pierwsze w tym roku ogórki w kamionce dochodzą, liściem chrzanu otulone. Podejrzane w ogóle to słowo: chrzan, etniczne jakieś takie, wykluczające, nikt, kto się w polszczyźnie nie wychował od dziecka, wymówić dobrze nie zdoła. Bierzmy przykład ze słowa umami – ile w nim pięknej, inkluzywnej płynności głosek!

Wraz z naszą dzielną jedenastką wypłyńmy na szerokie wody. Tegoroczną listę „50 najlepszych restauracji świata” – to taki drugi Michelin, tyle że nie zdominowany przez Francuzów – otwiera po raz pierwszy knajpa z Włoch, ściślej z Modeny, karmiąca pod szyldem Osteria Francescana. Ranking jest wpływowy, dość...

5869

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]