Reklama

Misja w Alabamie

Misja w Alabamie

08.01.2006
Czyta się kilka minut
Mówi się, że dobrymi chęciami wybrukowane jest piekło. Takie motto mogłoby przyświecać niejednemu z filmów Larsa von Triera.
I

Ich bohaterami często bywają niepoprawni idealiści, co to gołymi rękami chcieli budować na lodzie zamki. Ale dobro u von Triera bywa kategorią niebezpieczną. Ofiara Bess z “Przełamując fale" czy Selmy z “Tańcząc w ciemnościach" może przynieść odkupienie, niesie jednak coś demoralizującego. W kolejnych filmach duński reżyser nadal pastwi się nad bohaterkami: wystawia na próbę ich szczytne posłannictwo i porzuca je w finale w poczuciu moralnej klęski. Ledwie szlachetna Grace zdążyła puścić z dymem niewdzięczne miasteczko Dogville, znów przyszło jej zwątpić w przyrodzone dobro natury ludzkiej. Tym razem w Manderlay w stanie Alabama.

Drugie ogniwo tzw. “Trylogii USA" (po “Dogville" z 2003 r., a przed planowanym “Waszyngtonem") opowiada o tym, jak córka gangstera, pełna wiary w możliwość naprawy świata, przybywa na odludną plantację bawełny. Czas stanął tutaj w...

7712

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]