Reklama

Ładowanie...

Minister od prawdy

27.06.2017
Czyta się kilka minut
Piotr Gliński dostał od PiS zadanie zbudowania nowego kulturowego modelu Polaka, genetycznego patrioty dobrej zmiany. Środkiem jest nowa wersja historii, kultury i sztuki. A narzędziem – pieniądze.
Minister Piotr Gliński podczas Marszu Rotmistrza Pileckiego, Warszawa, maj 2017 r. Maciej Stanik / REPORTER
W

W niedzielę 8 maja 2016 r. wicepremier, minister kultury Piotr Gliński i jego zastępczyni Magdalena Gawin zasiedli w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowi Mazowieckiej. Zostali świadkami na rocznicowej rekonstrukcji ślubu rotmistrza Witolda Pileckiego i Marii Ostrowskiej, zawartego w tej świątyni w 1931 r. Gliński i burmistrz Ostrowi podpisali przy tym list intencyjny w sprawie wspólnego prowadzenia muzeum w tzw. Domu Rodziny Pileckich.

Minister Gliński pęczniał z dumy, dopóki nie odezwała się rodzina rotmistrza, jednego z najwspanialszych bohaterów II wojny światowej. „Odtwarzanie ślubu, wesela czy wieczoru kawalerskiego zdaje nam się pomysłem niestosownym” – napisali, tłumacząc, że Dom Rodziny Pileckich nie ma z rotmistrzem wiele wspólnego. Dodali przy tym, że ślub odbył się 7 kwietnia, zaś 8 maja to na świętowanie fatalny wybór, bo tego dnia w 1947 r...

15231

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]