Reklama

Ładowanie...

Minister Gliński, dysponent prestiżu

13.06.2022
Czyta się kilka minut
Minister Piotr Gliński pragnie wpływać na hierarchie artystyczne, chociaż rzeczywistość już nieraz brutalnie weryfikowała jego kompetencje.
Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego (z prawej), i Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, na wystawie „Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku” w Kamienicy Szołayskich, Kraków, 18 grudnia 2021 r. BEATA ZAWRZEL / REPORTER
O

Ostatnia decyzja o nagłym odwołaniu Jarosława Suchana z funkcji p.o. dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi i powołanie na jego miejsce Andrzeja Biernackiego wywołała sprzeciw wielu środowisk. Bardziej niż uzasadnione są bowiem obawy o przyszłość instytucji, która stała się jednym z najważniejszych muzeów poświęconych sztuce nowoczesnej nie tylko w naszej części Europy. Przypadki instytucji kultury wcześniej obsadzonych przez obóz rządzący – od Teatrów Polskiego we Wrocławiu i Starego w Krakowie, poprzez Instytut Adama Mickiewicza i Filmotekę Narodową, po Muzea II Wojny Światowej w Gdańsku, Śląskie w Katowicach czy Narodowe w Warszawie – pokazują, że następstwem złych decyzji personalnych jest ich marginalizacja, stagnacja i w złym rozumieniu prowincjonalizacja, ale czasami też instytucjonalna zapaść.

W maju tego roku Muzeum Narodowe w Warszawie rozpoczęło obchody 160-lecia. Przed...

18939

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/ksiazki

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]