Reklama

Minister Gliński, dysponent prestiżu

13.06.2022
Czyta się kilka minut
Minister Piotr Gliński pragnie wpływać na hierarchie artystyczne, chociaż rzeczywistość już nieraz brutalnie weryfikowała jego kompetencje.
Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego (z prawej), i Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, na wystawie „Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku” w Kamienicy Szołayskich, Kraków, 18 grudnia 2021 r. BEATA ZAWRZEL / REPORTER
O

Ostatnia decyzja o nagłym odwołaniu Jarosława Suchana z funkcji p.o. dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi i powołanie na jego miejsce Andrzeja Biernackiego wywołała sprzeciw wielu środowisk. Bardziej niż uzasadnione są bowiem obawy o przyszłość instytucji, która stała się jednym z najważniejszych muzeów poświęconych sztuce nowoczesnej nie tylko w naszej części Europy. Przypadki instytucji kultury wcześniej obsadzonych przez obóz rządzący – od Teatrów Polskiego we Wrocławiu i Starego w Krakowie, poprzez Instytut Adama Mickiewicza i Filmotekę Narodową, po Muzea II Wojny Światowej w Gdańsku, Śląskie w Katowicach czy Narodowe w Warszawie – pokazują, że następstwem złych decyzji personalnych jest ich marginalizacja, stagnacja i w złym rozumieniu prowincjonalizacja, ale czasami też instytucjonalna zapaść.

W maju tego roku Muzeum Narodowe w Warszawie rozpoczęło obchody 160-lecia. Przed...

18939

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się


https://www.tygodnikpowszechny.pl/ksiazki

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]