Reklama

Miasto szczęśliwych przypadków

Miasto szczęśliwych przypadków

27.05.2008
Czyta się kilka minut
"Chciałbym móc się przeprowadzić do Nowego Jorku - ale już tu jestem". Filmowy portret intymny najbardziej pożądanego miasta na świecie.
O

Obawiałam się, że dokument o Nowym Jorku nakręcony w kilka lat po 11 września 2001 r. będzie przypominał epitafium. Tymczasem ani razu nie pada wzmianka o zburzeniu Twin Towers, o zbiorowej traumie czy poczuciu zagrożenia. Patrzymy na ośmiomilionową metropolię nad Atlantykiem oczami XIX- i XX-wiecznych imigrantów, którzy z nadzieją na inne życie przypływają na wyspę Alice. Przed nami roztacza się postrzępiona wieżowcami linia horyzontu - za sprawą kina utrwalona na zawsze w zbiorowej wyobraźni.

Naszym przewodnikiem po Nowym Jorku jest młody Irlandczyk z Brooklynu, który odnalazł tu swój drugi dom. Nawet więcej: NYC, miasto, które wciąga i uzależnia, jest dla niego "domem wszystkich domów" - "jakbym mieszkał tu całe życie". Reżyserka filmu, chcąc uchwycić istotę nowojorskości, przepytuje osoby znane (aktorzy, reżyserzy, pisarze) i całkiem anonimowe. Wszyscy...

3344

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]