Reklama

Samotność 2.0

Samotność 2.0

18.07.2017
Czyta się kilka minut
W przestrzeni nowojorskiego metra ujawnia się głęboka izolacja jednostek, lecz również szczególny rodzaj wspólnoty.
„21 x Nowy Jork” – kadr z filmu Piotra Stasika AGAINST GRAVITY
M

Metro to miejsce, w którym każdy przez moment może poczuć się pisarzem. Któż z nas, zwłaszcza przebywając w obcym mieście, nie snuł fantazji na temat anonimowych pasażerów tego najbardziej demokratycznego środka transportu? Począwszy od zaciekawienia tym, co czytają i jaka muzyka rozbrzmiewa im w słuchawkach, a skończywszy na dociekaniach, dokąd zmierzają, o czym teraz myślą i w ogóle kim są. Piotr Stasik w swoim dokumencie poszedł dwa kroki dalej. Uzbrojony w narzędzia nagrywające zajrzał w duszę podróżującym metrem nowojorczykom, a ich wyznania złożyły się w fascynujący esej o samotności w wielkim mieście.

„21 x Nowy Jork” mógłby stanowić audiowizualny komentarz do rozważań Zygmunta Baumana dotyczących ponowoczesności i współczesnej kultury Zachodu. Jesteśmy wszak w pępku świata – mieście, które jak żadne inne zasługuje na określenie: „to nie miejsce, lecz stan umysłu”,...

5589

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]