Reklama

Samotność 2.0

18.07.2017
Czyta się kilka minut
W przestrzeni nowojorskiego metra ujawnia się głęboka izolacja jednostek, lecz również szczególny rodzaj wspólnoty.
„21 x Nowy Jork” – kadr z filmu Piotra Stasika AGAINST GRAVITY
M

Metro to miejsce, w którym każdy przez moment może poczuć się pisarzem. Któż z nas, zwłaszcza przebywając w obcym mieście, nie snuł fantazji na temat anonimowych pasażerów tego najbardziej demokratycznego środka transportu? Począwszy od zaciekawienia tym, co czytają i jaka muzyka rozbrzmiewa im w słuchawkach, a skończywszy na dociekaniach, dokąd zmierzają, o czym teraz myślą i w ogóle kim są. Piotr Stasik w swoim dokumencie poszedł dwa kroki dalej. Uzbrojony w narzędzia nagrywające zajrzał w duszę podróżującym metrem nowojorczykom, a ich wyznania złożyły się w fascynujący esej o samotności w wielkim mieście.

„21 x Nowy Jork” mógłby stanowić audiowizualny komentarz do rozważań Zygmunta Baumana dotyczących ponowoczesności i współczesnej kultury Zachodu. Jesteśmy wszak w pępku świata – mieście, które jak żadne inne zasługuje na określenie: „to nie miejsce, lecz stan umysłu”,...

5589

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]