Reklama

Miasto Brodskiego

Miasto Brodskiego

08.06.2003
Czyta się kilka minut
J

Josif Brodski: DYPTYK PETERSBURSKI, CZYLI PRZEWODNIK PO PRZEMIANOWANYM MIEŚCIE - to był świetny pomysł: na trzystulecie Petersburga, gdy rosyjskie władze zmieniły jubileusz w wydarzenie przede wszystkim polityczne, a nad Newę zjeżdżają możni tego świata, sięgnąć głębiej i przypomnieć dwa wspaniałe eseje Josifa Brodskiego (1940-1996). Brodski, uczeń Anny Achmatowej, to przecież pisarz zajmujący współcześnie najważniejsze bodaj miejsce w długim szeregu petersburskich twórców. v

Pierwszy z esejów, „Przewodnik po przemianowanym mieście”, mistrzowsko zwięzły portret duchowy Petersburga-Leningradu, to najpierw medytacja nad jego historią. Patronują jej dwa pomniki: założyciela, cara Piotra, i Lenina, którego przybycie na Dworzec Finlandzki otwarło nową epokę i stało się przyczyną (czasowej, jak dziś wiemy) zmiany nazwy miasta.

Historię Petersburga naznacza rys okrucieństwa,...

7795

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]