Reklama

Mevlânâ di Caprio

Mevlânâ di Caprio

18.07.2016
Czyta się kilka minut
Najznamienitszy suficki poeta – krzewiciel islamu, twórca zakonu wirujących derwiszy, duma Turcji, Iranu i Afganistanu – grany przez białego Amerykanina? Muzułmanie zatrzęśli się z oburzenia.
il. Domena publiczna
K

Konya w centralnej Anatolii. Schludne, zadbane ulice, równiutka kostka brukowa i trawniki pełne bujnej zieleni. Na rozległym placu rozciągającym się przed XVI-wiecznym meczetem Selimiye bez przerwy uwijają się służby oczyszczania miasta. O tym, że to Turcja, a nie któreś z czyściutkich miast Skandynawii, przypominają wylegujące się w cieniu bezpańskie psy, głosy muezinów dobiegające z dziesiątków meczetów. Oraz przechodnie: na ulicy trudno dostrzec kobietę, której włosów szczelnie nie zakrywałaby chusta, a ciała długi płaszcz, choć latem temperatury przekraczają tu 40 stopni.
Była stolica imperium Turków Seldżuckich to jedno z najbardziej konserwatywnych miast w kraju. Właśnie tu w XIII w. żył, tworzył i nauczał Mevlânâ Celâleddîn-i Rumî, jeden z największych poetów, myślicieli i mistyków Azji Mniejszej i Bliskiego Wschodu. Do jego grobu zwieńczonego charakterystyczną zieloną...

9818

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]