Reklama

Metodologia modlitwy

Metodologia modlitwy

24.07.2007
Czyta się kilka minut
Pośród wielu przepisów na fascynujące wakacje jest itaki, który pozwala spożytkować je na modlitwę. Myślę owielu ludziach gotowych tydzień swojego urlopu isporą część zaoszczędzonych pieniędzy przeznaczyć na oderwanie się od świata imodlitwę na osobności. Tracąc czas dla Boga. Ludzie ci czasem czekają na takie doświadczenie wiele lat. Bo to nie takie proste - pozwolić sobie na kontrolowaną samotność. Są rodziny, dzieci. Intensywna modlitwa wydaje się być towarem niemal luksusowym.
P

Prawdopodobnie ludzkość nie zna drugiego rodzaju aktu religijnego, który byłby tak głęboko subiektywny, a jednocześnie tak dalece wykraczający poza ramy subiektywności, jak modlitwa. Tylko dzięki niej można ocenić wiarygodność chrześcijanina. Nasze życie jest tyle warte, ile warta jest nasza modlitwa. Jednocześnie nasza modlitwa jest nic nie warta, jeśli nie ma w niej troski o człowieka. Taka jest prawda o naszym duchowym życiu, a zarazem jeden z największych paradoksów chrześcijańskiego żywota.

Nasze życie modlitewne komplikuje jeszcze inny fakt. W zasadzie nie ma jednolitego wzorca modlitewnego. Każda modlitwa jest inna, bo każdy człowiek jest inny. I całe szczęście, że tak jest, bo w przeciwnym wypadku nie tylko zanudzilibyśmy się na śmierć, powtarzając martwe rytuały, ale udawalibyśmy modlitwę, podsłuchując jedynie i podglądając modlących się ludzi. A ...

2994

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]