Reklama

Martwa natura

Martwa natura

25.04.2004
Czyta się kilka minut
Rzadko trafiają się filmy, którym udaje się unieść ten ciężar. Doświadczenie choroby, jeśli w ogóle pojawia się na ekranie, spełnia zaledwie funkcję dramaturgicznego wehikułu: podgrzewa emocje, skłania do powierzchownej identyfikacji z bohaterem.
N

Niewielu twórcom udaje się opowiedzieć o spotkaniu z cierpieniem bez konwencjonalnego makijażu. Tak głęboko, jak zrobił to niegdyś Bergman w “Szeptach i krzykach" czy przed kilku laty Mike Nichols w mało znanym u nas filmie “Wit", gdzie umierająca na raka profesor literatury (powalająca kreacja Emmy Thompson), specjalistka od metafizycznej poezji Johna Donne’a, obserwuje stopniowy rozpad swego ciała i do ostatnich chwil pozostaje boleśnie trzeźwa i ironiczna w opisie własnego odchodzenia.

Patrice Chéreau poszedł jeszcze dalej. Po twórcy takich filmów jak “Królowa Margot" czy “Intymność" można było oczekiwać wiwisekcji dogłębnej i namiętnej. Chéreau zrobił jednak film dyskretny, ściszony, a jednocześnie dotykający granic ludzkiej intymności w stopniu rzadko w kinie spotykanym.

Choroba wdziera się tu na ekran już od pierwszych ujęć. Film,...

4883

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]