Reklama

Marmurowy sen

Marmurowy sen

07.12.2015
Czyta się kilka minut
Nowy Teatr Wielki mógł być równolatkiem Pałacu Kultury i Nauki, ale jego odbudowa przeciągnęła się o dziesięć lat. Architektowi Bohdanowi Pniewskiemu wymarzył się przepych w czasach gomułkowskiej szarości.
Teatr Wielki na jednym ze zdjęć Nicolasa Grospierre’a z cyklu „50/50” Fot. Materiały prasowe / TEATR WIELKI OPERA NARODOWA

​Na fotografiach Nicolasa Grospierre’a z cyklu „50/50”, dokumentujących wnętrza Teatru Wielkiego w Warszawie, widać zaskakująco wiele podobieństw z Pałacem Kultury – zwłaszcza gdy fotograf zagląda za kulisy, w rozmaite zakamarki, w tym do licznych pracowni. Gdyby niektóre z tych zdjęć pokazać obcokrajowcowi, kładąc obok nich wizerunki wnętrz PKiN autorstwa Jacka Foty, który mniej więcej w tym samym czasie penetrował wytrwale wnętrza Pałacu, zapewne ten uznałby, że przedstawiają jeden i ten sam budynek.

Jest więc bogato. 500 tys. metrów sześciennych kubatury i 90 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Widownia na 1800 miejsc. Księżycowy sufit z charakterystycznym wzorem, uzyskanym dzięki kilku tysiącom ceramicznych misek obramowanych złoceniami – kojarzący się z pierwszą wyprawą człowieka w kosmos, bo powstawał w tym samym czasie. Scena główna pod względem technologii...

9620

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]