Ładowanie...
Poliglota stylów

Szyszko-Bohusz, ulubiony architekt Józefa Piłsudskiego, reprezentuje pokolenie polskiej inteligencji, które karierę zawodową zaczynało w państwach zaborczych i które energicznie, z głęboką wiarą, rozważnie i romantycznie, zaangażowało się w budowę niepodległej Polski. W jego przypadku ta budowa była najzupełniej dosłowna – całe jego myślenie o architekturze podporządkowane było promocji nowego państwa, idei Polski silnej i bogatej.
OD BAROKU DO BAUHAUSU
Wszystko mogło potoczyć się inaczej. Urodził się w 1883 r. w Narwie, niewielkim mieście, nad którym górowała potężna twierdza, dziś w Estonii, wtedy – na północnozachodnich rubieżach imperium rosyjskiego. Tylko 150 kilometrów od Petersburga, który stanowił naturalny punkt odniesienia. Nic dziwnego, że studia architektoniczne podjął w Imperialnej Akademii Sztuk Pięknych – przejmując silną tam fascynację...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]