Reklama

Mamut w składzie porcelany

Mamut w składzie porcelany

23.01.2017
Czyta się kilka minut
Każda kultura potrzebuje swojego błazna. Niemiecka reżyserka Maren Ade wpuszcza go na korporacyjne narady i bankiety, gdzie mówi się wyłącznie o wydajności, a człowiek człowiekowi jest zasobem ludzkim.
Sandra Hüller i Peter Simonischek w filmie „Toni Erdmann” Fot. GUTEK FILM
K

Komedia „Toni Erdmann”, uznana za najlepszy film europejski 2016 r., jest czymś więcej niż satyrą na kulturę korporacyjną czy opowieścią o potrzebie odbudowywania prawdziwych międzyludzkich więzi. To także zawadiackie spojrzenie na dzisiejszą zglobalizowaną Europę, w której pokolenie zachodnich idealistów ’68 roku próbuje ratować już tylko jedno – swoje dorosłe, dobrze wykształcone dzieci, gorliwie służące systemowi gdzieś w środkowoeuropejskich „montowniach”.
„Toni Erdmann” może się wydawać filmem tendencyjnym. Tytułowy bohater (w tej roli Peter Simonischek), skory do grubych żartów rozwiedziony niemiecki emeryt, po śmierci ukochanego psa składa niezapowiedzianą wizytę swej jedynej córce, pracującej w Bukareszcie jako konsultantka dużej firmy naftowej. Ines (Sandra Hüller) specjalizuje się w tzw. restrukturyzacji, co w praktyce oznacza masowe zwolnienia.
Przyjazd...

4976

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]