Reklama

Ładowanie...

Barbarzyńcy w ogrodzie

11.09.2017
Czyta się kilka minut
„The Square” pokazuje, że współczesny świat, jakkolwiek podzielony, stanowi system naczyń połączonych i zamknięcie się w szklanej wieży, wzniesionej czy to z dóbr doczesnych, czy z dzieł sztuki, nie daje schronienia.
Kadr z filmu „The Square” GUTEK FILM
K

Kilka lat temu popularność na ­Facebooku zdobył prześmiewczy profil „Podpisy pod obrazkami w ­MOCAK-u”. Internauci przerzucali się na nim cytatami, które zawiłym i hermetycznym językiem „objaśniały” zwiedzającym muzeum sztuki współczesnej w Krakowie, co dany autor miał na myśli. Była w tym kpina z nadętego komentarza, zakładającego niewiarę w odbiorcę, ale i poniekąd w samo dzieło.

Środowisko ponowoczesnej sztuki, uwikłane w rozmaite mody i zależności, od lat ma swoją lożę szyderców. By wspomnieć tylko książki „Mapa i terytorium” Michela Houellebecqa czy „Świat w płomieniach” Siri Hustvedt, a na gruncie kina takie tytuły jak „Wyjście przez sklep z pamiątkami” Banksy’ego czy nawet „Big Lebowski” braci Coen. Szwedzki reżyser Ruben Östlund w swoim najnowszym filmie wyważa więc otwarte drzwi. Jego zmasowany atak na współczesny przemysł galeryjny ma jednak zasięg znacznie większy,...

6317

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]