Reklama

Emigracja wewnętrzna

Emigracja wewnętrzna

10.07.2017
Czyta się kilka minut
Szwedzki film „Mężczyzna imieniem Ove” to tragikomiczny portret męskiego starzenia się. Grający główną rolę Rolf Lassgård przekonuje, że kogoś takiego jak Ove możemy kiedyś spotkać na swojej drodze. A może nawet się nim stać.
Rolf Lassgård w filmie „Mężczyzna imieniem Ove” AURORA FILMS
E

Europejska Akademia Filmowa uznała ten tytuł za najlepszą komedię roku 2016. „Mężczyzna imieniem Ove” zawiera jednak szczególny rodzaj komizmu. Śmiech wywołują tutaj sceny nieudanych prób samobójczych oraz takie, w których starzejący się bohater daje upust swoim najbardziej drażniącym przywarom.

Mówi się, że współczesne kino to nie jest „kraj dla starych ludzi”. Jednak problem nie leży wcale w braku reprezentacji, ale w szczególnej manierze przedstawiania – najczęściej protekcjonalnej czy wręcz infantylizującej. „Straszny dziadunio”, „stara wariatka” to nader częste wyobrażenia filmowej starości, ocieplane zazwyczaj lekką, gatunkową konwencją. Wraz z tym skrzywieniem perspektywy daje się zauważyć jeszcze jedna tendencja: w centrum uwagi znacznie chętniej umieszcza się bohaterów niż bohaterki przekraczające smugę cienia. I wiosny nie czynią takie tytuły z ostatnich lat jak...

5382

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]