Reklama

Magister napisał, IPN wieszają

Magister napisał, IPN wieszają

07.04.2009
Czyta się kilka minut
"Cechą demokracji jest pewność reguł i niepewność wyników". Zasadę tę warto przypominać, gdy jakaś grupa polityczna czy środowisko, niezadowolone z wyników działalności demokratycznie wybranych instytucji, próbuje w imię tzw. wyższych racji owe reguły zmieniać.
Z

Zaczęło się od książki młodego magistranta, który podmiotem swoich badań uczynił Lecha Wałęsę. Twórca Solidarności na swoim blogu zareagował ostro. Emocjonalność jego wypowiedzi można zrozumieć (choć nie ma obowiązku jej podzielać), ale trudno zgodzić się z reakcją i stwierdzeniami premiera, marszałka Sejmu, szefa klubu partii rządzącej, ministra czy byłego prezydenta, którzy przypuścili atak na IPN, niewiele mający wspólnego z powstaniem i wydaniem książki. A przecież - chciałoby się wierzyć - słowa najważniejszych osób w państwie ważą więcej niż słowa szefa jakiegokolwiek państwowego instytutu.

Zapowiedzi szybkiej zmiany ustawy o IPN (aby go "odpolitycznić") oraz kontroli jakości kształcenia na UJ powinny budzić niepokój: w imię niezadowalających wyników zamierza się zmieniać demokratyczne reguły. Tak z ustawą medialną zrobił kiedyś PiS, tak z IPN-em...

1412

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]