Reklama

Instytut Pamięci Niepolitycznej

Instytut Pamięci Niepolitycznej

09.03.2010
Czyta się kilka minut
Po ponad jedenastu latach działalności IPN-u Sejm zmienia zasady wybierania jego władz. Czy nowelizacja to sposób na pozbycie się prezesa Kurtyki, czy próba odpolitycznienia Instytutu?
rys. Mirosław Owczarek
C

Ciągnące się wiele miesięcy prace nad nowelizacją przyśpieszyły po tym, jak w sprawie IPN-u jednoznacznie wypowiedział się premier Donald Tusk. Pod koniec ubiegłego roku szef rządu skrytykował Instytut za upolitycznienie, a kilka tygodni później w pamiętnym wystąpieniu sejmowym zarzut powtórzył poseł Arkadiusz Rybicki, który w imieniu PO dokonał bilansu i swoistego rachunku sumienia po ponad dekadzie działalności Instytutu.

"Upolitycznienie" - słowo klucz w debacie o IPN - pojawiło się nie tylko w wypowiedziach polityków partii rządzącej. Prawo i Sprawiedliwość, recenzując pomysły nowelizacji ustawy, zarzuca PO chęć zagarnięcia Instytutu i pozbycia się obecnego prezesa, a SLD postuluje likwidację IPN, motywując to, a jakże, jego upolitycznieniem.

Instytut w cieniu polityki

Jeśli za upolitycznienie uznać tryb...

11005

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]