Reklama

Macedonia czy greckie gadanie

Macedonia czy greckie gadanie

01.04.2008
Czyta się kilka minut
Ich spór toczy się w cieniu wielkich debat. Ale dla Grecji i Macedonii on jest najważniejszy: chodzi w końcu o tożsamość i prawo do helleńskiego dziedzictwa.
N

Na użytek wewnętrzny Macedonia nosi nazwę "Republiki Macedonii". W ONZ i innych gremiach międzynarodowych jest "Byłą Jugosłowiańską Republiką Macedonii" (w skrócie: FYROM). W stosunkach między Macedonią a konkretnymi krajami bywa różnie: jedne trzymają się FYROM-u, inne nie. Ostatnio władze w Skopje otrzymały od ONZ pięć nowych nazw do wyboru. Odrzuciły wszystkie.

Ta decyzja może być brzemienna w skutki. Bo jeśli Skopje nie zmieni zdania, Macedonia może pożegnać się z myślą o wejściu do NATO i Unii Europejskiej. Drogę zablokuje jej Grecja, która zapowiada weto. "Nie ma nazwy, nie ma zaproszenia do NATO" - powtarza jak mantrę premier Kostas Karamanlis.

Od 1991 r., gdy Macedonia ogłosiła niepodległość, Grecy udowodnili, że w sprawie jej nazwy potrafią działać z uporem i skutecznie. To Grecja sprawiła, że na forum międzynarodowe Macedonia weszła...

5164

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]