Reklama

Ładowanie...

Antyk i geopolityka

22.01.2018
Czyta się kilka minut
Rządy w Atenach i Skopje wznowiły rozmowy w sprawie oficjalnej nazwy państwa macedońskiego. W obu krajach temat budzi nadal ogromne emocje – i ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa Europy.
Dziś byłoby to już niemożliwe: montaż pomnika Aleksandra Wielkiego w Skopje, czerwiec 2011 r. GEORGI LICOVSKI / EPA / PAP
N

Na forum ONZ reaktywowano w minionym tygodniu negocjacje w sprawie nazwy Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii – bo tak oficjalnie nazywa się państwo, które zwykliśmy nazywać po prostu Macedonią. Obie strony sporu, Ateny i Skopje, wyrażają wolę jego zakończenia, a specjalny przedstawiciel ONZ Matthew Nimetz zapowiada osiągnięcie kompromisu w ciągu pół roku. Rozwiązanie ciągnącego się od ponad 25 lat konfliktu ma też duże znaczenie geopolityczne, więc sprawą interesują się NATO i Rosja.

Sporne dziedzictwo

Problem z nazwą kraju pojawił się zaraz po jego wystąpieniu z Jugosławii. Ateny sprzeciwiły się przyjęciu do ONZ nowego państwa pod nazwą „Republika Macedonii”, twierdząc, że sugeruje ona roszczenie wobec północnego regionu Grecji o tej samej nazwie, i że zawłaszcza dziedzictwo antycznej Macedonii. W ramach tymczasowego kompromisu z 1994 r. państwo funkcjonuje...

4710

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]