Reklama

Lec i futbol

Lec i futbol

15.02.2011
Czyta się kilka minut
Jeżeli Bóg chce mówić jak człowiek, żeby przez człowieka być zrozumianym, to musi cytować. Kogo jednak cytuje Bóg?
/ fot. Corbis
7

7 rano.

Moje najnowsze odkrycie literackie? Lec. Jakie tam odkrycie! Pierwszy raz czytałem Leca w starych numerach "Dialogu" z lat 50. Sam miałem lat 17 i wchodziłem powoli w świat, z którego dotąd nie wyszedłem. Na dole strony, oddzielone kreską drobne zdanka, które świetnie korespondowały z pisarzami, których wówczas wielbiłem: Ionesco, Beckettem, całą tą absurdalną bandą w teatrze, która - nie wiem naprawdę czemu - doprowadziła mnie do studiów teatrologicznych.

Teatr porzuciłem już dawno, do Leca wróciłem niedawno. Nie ma porównania! Trudno, powiem herezję: uważam Leca za najwybitniejszego polskiego filozofa. Nie będę pisał: "wybitniejszego od", ale przecież każde nazwisko można sobie tu wstawić, naprawdę każde. U Leca jest wszystko: i etyka, i estetyka, i teoria poznania, i historiografia, i teoria polityki,...

9573

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]