Reklama

Lec zebrany

Lec zebrany

11.12.2006
Czyta się kilka minut
Pierwszy zbiór "Myśli... ukazał się w 1957 r. i zawierał sto dziewięćdziesiąt trzy aforyzmy. Dwa lata później pojawiło się znacznie poszerzone wznowienie. W roku 1964 Lec opublikował dziewięćset dziesięć "Myśli nieuczesanych nowych. W 1972 r., już po śmierci pisarza (zmarł 7 maja 1966), dotychczasowe zbiory połączono, uzupełniając o część aforyzmów rozproszonych; kolejną ich porcję dodano w "Utworach wybranych (1977). Wreszcie rok 1996 przyniósł "Myśli nieuczesane, odczytane z notesów i serwetek po trzydziestu latach. Wydanie obecne wykorzystuje wszystkie poprzednie, przywraca także teksty usunięte z wydań książkowych przez peerelowską cenzurę. "Zawiera cztery tysiące siedemset jedenaście myśli nieuczesanych - czytamy w nocie edytorskiej - i stanowi jedyne ich pełne wydanie.
K

Kanoniczny niejako tom daje dobrą sposobność do nowej lektury najważniejszego dzieła Stanisława Jerzego Leca. Bo przecież "Myśli...", mimo że wyrosłe z historycznego konkretu i czytane kiedyś chętnie jako aluzyjny komentarz do peerelowskiej rzeczywistości, wręcz swoista kronika wydarzeń, w przeciwieństwie do wielu innych powstałych wtedy tekstów zdecydowanie przekraczają wymiar doraźny. Pisał Adolf Rudnicki we wspomnieniu o Lecu: "Miejsce i czas. Innych wyjałowiły one lub nawet zabiły, jemu nie wadziły nic a nic. Przeciwnie, dodawały mu skrzydeł". I stwierdzał dobitnie, z pewną może przesadą: "On jeden przedostał się przez te nasze wąskie drzwi". Doświadczeniu historycznemu i egzystencjalnemu, które było jego udziałem, Lec nadał wymiar uniwersalny, jego "Myśli..." pozostają dziś czytelne bez przypisów i komentarzy, nawet bez wiedzy o biografii autora - choć bogatsi o tę...

2876

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]