Reklama

Kukułcze jajo

Kukułcze jajo

29.08.2004
Czyta się kilka minut
Komisja Europejska w składzie zaproponowanym przez nowego przewodniczącego - José Barroso, ma potencjał, z którym można wiele w Unii Europejskiej zrobić. Miejmy nadzieję, że ani krajom członkowskim, ani komisarzom nie przyjdzie do głowy tych możliwości zmarnować.
J

José Manuel Durăo Barroso, który obejmuje stanowisko przewodniczącego 1 listopada, zaskoczył tak tempem kompletowania swojej drużyny, jak zaproponowanym składem. Może nie powinniśmy się dziwić. W trakcie wyborów na stanowisko szefa Komisji Portugalczyk nie był asem wyciągniętym z rękawa, ale musiał włożyć sporo wysiłku w przekonanie deputowanych do swojej osoby. Teraz Barroso stara się pokazać, że jest niezależny i odporny na nacisk unijnych rządów. Łatwo mu nie będzie. Tym drugim zresztą też. Analizując skład Komisji, łatwo dojść do wniosku, że choć stworzono ją z osób desygnowanych przez unijne rządy, raczej nie będzie ona wobec nich spolegliwa.

Barroso na barykady?

Komisja Europejska pracuje codziennie; szefowie rządów zrzeszeni w Radzie Europejskiej spotykają się raz na kwartał. Ich spotkania - krótkie, starannie...

12689

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]