Reklama

Kto do Warszawy, kto prymasem

Kto do Warszawy, kto prymasem

06.11.2006
Czyta się kilka minut
Bp Stanisław Wielgus będzie metropolitą warszawskim - twierdzi dziennik "Il Giornale. W tle personalnych spekulacji toczy się spór, gdzie powinien urzędować prymas.
A

Andrea Tornielli, watykanista "Il Giornale", powołuje się na źródła w kręgach zbliżonych do rzymskich kurialistów. Pisze, że wybór był "mozolny". Papież odrzucił ponoć pierwszych trzech kandydatów zaproponowanych przez nuncjusza, abp. Józefa Kowalczyka.

Urodzony w 1939 r. bp Wielgus, obecnie ordynariusz płocki, specjalizuje się w filozofii średniowiecza. W latach 1989-1998 był rektorem KUL. Przewodniczy Radzie Naukowej Episkopatu i współprzewodniczy Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. W 2005 r. został konsultorem watykańskiej Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego. Prasa określa go jako "biskupa środka, ale z sympatiami skierowanymi ku środowiskom tradycyjnym, narodowym". Przypomina się, że podczas referendum unijnego wzywał do podejmowania decyzji w zgodzie z sumieniem. Jako członek Zespołu Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja bronił rozgłośni w imię...

2613

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]