Reklama

Zdjęcia Roku 2019

Zdjęcia Roku 2019

24.02.2020
Czyta się kilka minut
Ponad cztery tysiące fotografów wzięło udział w tegorocznym World Press Photo.
TOMEK KACZOR / DUŻY FORMAT / WORLD PRESS PHOTO
W

Wśród nich Tomek Kaczor – jego fotografia „Przebudzenie” jako jedna z sześciu wybranych przez jury uzyskała nominację do najważniejszej dla fotografów nagrody: Zdjęcia Roku 2019.

 

Przedstawia piętnastoletnią dziewczynę z Armenii, która w ośrodku dla uchodźców w Podkowie Leśnej wybudziła się z wywołanego traumą stanu katatonii. Wcześniej wraz z rodziną została deportowana ze Szwecji do Polski. Ogłoszenie wyników World Press Photo – 16 kwietnia w Amsterdamie. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Po serii skandali kilka lat temu, World Press Photo uczyniło proces oceny zdjęć bardziej transparentnym, m.in. wprowadzając etap nominacji. Bardzo piękny portret z szansą na pierwszy tego rodzaju sukces Polaka w konkursie (Zdjęcie Roku). Zespół rezygnacji, po raz pierwszy zdiagnozowany w szwedzkich obozach dla uchodźców z krajów poradzieckich i Jugosławii, może trwać lata i jest zaliczany do tzw. zespołów uwarunkowanych kulturowo (ang. culture-bound syndromes), wymykających się ogólnie przyjętym, sformalizowanym kryteriom, w rodzaju klasyfikacji DSM-IV. Nie do końca jest też jasne, dlaczego nie występuje po prostu wszędzie, gdzie znajdują się dotknięte traumą dzieci, a w pewnych szczególnych lokalizacjach. Jak twierdzą zajmujący się zagadnieniem psychiatrzy, wyzdrowienie jest zależne od przywrócenia nadziei rodzinie. Tej przywrócono, w Polsce. Oby na stałe.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]