Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Idę do zadań bardzo trudnych

Idę do zadań bardzo trudnych

13.12.2006
Czyta się kilka minut
Gdy ks. prof. Stanisław Wielgus został biskupem płockim, miejscowi księża zaczęli powtarzać: "Zabiorą nam go gdzieś wyżej. I sprawdziło się.
S

Stanisław Wielgus urodził się w Wierzchowiskach koło Janowa Lubelskiego, cztery miesiące przed wybuchem wojny z Niemcami. Uboga rodzina chłopska wychowała dwóch synów i cztery córki. Dzieciństwo miało umocnić przyszłego biskupa w przekonaniu, że "wiara jest najcenniejszym majątkiem". Rodzinne strony wspomina jako "ojczyznę ludzi niezamożnych i bardzo ciężko pracujących, głęboko związanych z wiarą katolicką, patriotycznych i wrażliwych na wartości".

W 1962 r. w Lublinie z rąk bp. Piotra Kałwy przyjął święcenia kapłańskie. Jako wikariusz pracował w Zamościu, Lublinie i Hrubieszowie, ale jego przeznaczeniem nie było duszpasterstwo, lecz praca naukowa. Uzyskał tytuł magistra teologii, a potem magistra i doktora filozofii. Od końca lat 60. jest wykładowcą KUL, od 1992 r. - profesorem zwyczajnym. Przed siedmioma laty został ordynariuszem płockim. Abp Józef Życiński...

18407

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]