Reklama

Idę do zadań bardzo trudnych

Idę do zadań bardzo trudnych

13.12.2006
Czyta się kilka minut
Gdy ks. prof. Stanisław Wielgus został biskupem płockim, miejscowi księża zaczęli powtarzać: "Zabiorą nam go gdzieś wyżej. I sprawdziło się.
S

Stanisław Wielgus urodził się w Wierzchowiskach koło Janowa Lubelskiego, cztery miesiące przed wybuchem wojny z Niemcami. Uboga rodzina chłopska wychowała dwóch synów i cztery córki. Dzieciństwo miało umocnić przyszłego biskupa w przekonaniu, że "wiara jest najcenniejszym majątkiem". Rodzinne strony wspomina jako "ojczyznę ludzi niezamożnych i bardzo ciężko pracujących, głęboko związanych z wiarą katolicką, patriotycznych i wrażliwych na wartości".

W 1962 r. w Lublinie z rąk bp. Piotra Kałwy przyjął święcenia kapłańskie. Jako wikariusz pracował w Zamościu, Lublinie i Hrubieszowie, ale jego przeznaczeniem nie było duszpasterstwo, lecz praca naukowa. Uzyskał tytuł magistra teologii, a potem magistra i doktora filozofii. Od końca lat 60. jest wykładowcą KUL, od 1992 r. - profesorem zwyczajnym. Przed siedmioma laty został ordynariuszem płockim. Abp Józef Życiński...

18407

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]