Reklama

Księgarnia 18-milowa

Księgarnia 18-milowa

06.05.2008
Czyta się kilka minut
Strand Bookstore w Nowym Jorku: Wokół ustawionych przed wejściem wózków tłoczą się amatorzy książek za dolara. W środku krążą studenci z New York University, spełnieni i niespełnieni pisarze i artyści.
Na szyldzie Strand Bookstore ósemkę poprzedza, doklejona później, jedynka / fot. Magdalena Rittenhouse
S

Strand - nowe, używane, rzadkie. 18 mil książek". W latach 70. ktoś z pracowników odebrał telefon od znanego amerykańskiego dziennikarza. George F. Will chciał wiedzieć, jaka jest łączna długość półek w ukochanym nowojorskim antykwariacie. Jeden z księgarzy z kalkulatorem w ręku przeszedł wzdłuż regałów: osiem mil. Will zawyrokował wówczas, że owe osiem mil przy skrzyżowaniu Broadwayu i 12. ulicy to fragment Nowego Jorku, który powinien znaleźć się pod ochroną.

Dziś Strand reklamuje się jako księgarnia osiemnastomilowa - na wielkim czerwonym szyldzie przy wejściu ósemkę poprzedza, doklejona później, jedynka. Właściciele twierdzą, że mil jest z pewnością więcej, dziś jednak nikt nie ma cierpliwości, by sprawdzać. Tym bardziej że od kilku lat mogą zaoferować bardziej precyzyjne informacje: w elektronicznym katalogu figuruje ponad 2,5 miliona tytułów.

...
8778

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]