Reklama

Ładowanie...

Księgarnia 18-milowa

06.05.2008
Czyta się kilka minut
Strand Bookstore w Nowym Jorku: Wokół ustawionych przed wejściem wózków tłoczą się amatorzy książek za dolara. W środku krążą studenci z New York University, spełnieni i niespełnieni pisarze i artyści.
Na szyldzie Strand Bookstore ósemkę poprzedza, doklejona później, jedynka / fot. Magdalena Rittenhouse
S

Strand - nowe, używane, rzadkie. 18 mil książek". W latach 70. ktoś z pracowników odebrał telefon od znanego amerykańskiego dziennikarza. George F. Will chciał wiedzieć, jaka jest łączna długość półek w ukochanym nowojorskim antykwariacie. Jeden z księgarzy z kalkulatorem w ręku przeszedł wzdłuż regałów: osiem mil. Will zawyrokował wówczas, że owe osiem mil przy skrzyżowaniu Broadwayu i 12. ulicy to fragment Nowego Jorku, który powinien znaleźć się pod ochroną.

Dziś Strand reklamuje się jako księgarnia osiemnastomilowa - na wielkim czerwonym szyldzie przy wejściu ósemkę poprzedza, doklejona później, jedynka. Właściciele twierdzą, że mil jest z pewnością więcej, dziś jednak nikt nie ma cierpliwości, by sprawdzać. Tym bardziej że od kilku lat mogą zaoferować bardziej precyzyjne informacje: w elektronicznym katalogu figuruje ponad 2,5 miliona tytułów.

...
8778

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]