Reklama

Krzywda kardynała Bernardina

Krzywda kardynała Bernardina

03.03.2002
Czyta się kilka minut
„Prosta prawda zawierała się w kilku słowach: nigdy nie zrobiłem tego, co mi zarzucano” – pisał kardynał Joseph Bernardin, którego w listopadzie 1993 roku oskarżono o seksualne molestowanie kleryka. Po stu dniach okazało się, że arcybiskup Chicago padł ofiarą manipulacji.
K

Ksiądz Bernardin, syn włoskich emigrantów, błyskawicznie piął się po szczeblach kościelnej kariery. Urodził się w 1928 r. w Columbii, w stanie Karolina Południowa. Przerwał studia medyczne, by wstąpić do seminarium. W 1952 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

Kiedy w 1966 r. papież Paweł VI wyświęcił go na biskupa pomocniczego Atlanty, 38--letni wtedy Bernardin był najmłodszym amerykańskim biskupem. Po sześciu latach został arcybiskupem Cincinnati. W latach 1974–77 przewodniczył Krajowej Konferencji Biskupów Katolickich oraz Katolickiej Konferencji USA. W 1982 r. objął stolicę arcybiskupią w Chicago, a sześć miesięcy później przyjął kardynalski kapelusz z rąk Jana Pawła II.

W Chicago, drugiej co do wielkości diecezji w USA, Bernardin szybko zdobył zaufanie i szacunek nie tylko wiernych Kościoła katolickiego. Jak na ironię, na początku swej posługi arcybiskup musiał stawić...

6447

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]