Reklama

Jaką teraz mamy tajemnicę?

Jaką teraz mamy tajemnicę?

17.01.2007
Czyta się kilka minut
Kościół w Polsce, osierocony przez Jana Pawła II, stanął przed pierwszym egzaminem samodzielności. I oblał. Na szczęście szybko zabrał się do poprawki.
fot. AP - Agencja Gazeta
S

Spierając się o papieską nieomylność, John Henry Newman napisał: "Gdybym miał sprowadzić religię do toastów po obiedzie (choć z pewnością nie o to chodzi), wypiłbym, rzecz jasna, za Papieża, ale jeśli można - jednak najpierw za Sumienie, a za Papieża później".

Tym razem jednak sumienie zawiodło, dlatego podziękowania należą się przede wszystkim Benedyktowi XVI. Każdego dnia na jaw wychodzą nowe szczegóły. Nuncjusz apostolski w Polsce ujawnił, iż abp Stanisław Wielgus przysięgał, że nie podpisał zobowiązania do współpracy z komunistycznymi służbami.

A Kościół nie jest międzynarodowym koncernem i stosunki między Papieżem i biskupem nie przypominają tych między dyrektorem generalnym i kierownikiem oddziału. Tu liczy się zaufanie.

Czy zatem abp Wielgus jako jedyny ponosi winę? Abp Józef Kowalczyk stwierdził: "Niech Pan Bóg to...

13614

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]