Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Kropla życia

Kropla życia

16.04.2018
Czyta się kilka minut
Ilekroć jadę na moją rodzinną Białostocczyznę, mam wrażenie, że coś dziwnego dzieje się tam z niebem.
Z

Za słabo przykładałem się do lekcji fizyki, żeby opisać to przy użyciu fachowych, optycznych pojęć, ale chodzi mi o wrażenie, że nieboskłon jest tam nieco niżej, rzeczywiście nachyla się ku ziemi. Nie wiem, może wciąż pracuje we mnie wdrukowana dziecku świadomość, iż cały jego świat – w którym na Zachodzie jest całkiem sporo miejsca na różne Warszawy, Gdański, Torunie i Poznanie, na Wschodzie opiera się o ścianę. Nieprzekraczalną granicę Imperium, której symbolem była metalowa brama nad torami na polsko-radzieckiej granicy w Gobiatach, z wielkim napisem „MIR”.

Nie tylko pokój się tam zaczynał (rzecz jasna zdaniem fantastów, dla których był synonimem komunizmu), „mir” znaczy też przecież „świat”. Pamiętam, jak – może dwunasto-, może trzynastoletni – oniemiały patrzyłem na tę bramę, uświadamiając sobie, że świat, który się za nią rozpędza, wyhamuje dopiero w Pacyfiku....

6056

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

ale to przyjemny zapach

Ciekawe, co by było gdyby Panowie się zamienili na style - chciałbym przeczytać felieton Stasiuka napisany "na modłę" Hołowni :)

Zacna to inicjatywa. Gdy politycy się kłócą, my maluczcy róbmy swoje. Miałam przyjemność poznać p. Pawła G. Skromny, miły człowiek. A i wiejskiemu Podlasiu hospicjum się przyda. Trzymam kciuki za powodzenie.

nie predko tam zainwestuje ,skoro zaczal od wyciecia puszczy, a wszyscy polscy wieszczowie jak Mickiewicz Milosz inni wyladowali dawno na strychu i czytaja ich jedynie noca tamtejsze nietoperze.Kiedy Pan Szymon /bardzo tworczy pisarz na kazdy mozliwy temat/- napisze trylogie pod tytulem: "Litwo ojczyzno moja,... /ZDROWIE/-to moze obudza sie wszystkie szabelki JAROSLAWA., i zobacza wreszciE jak NIEDOINWESTOWANA jest ta biedna " SCIANA WSCHODNIA ".

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]