Praca jak każda inna

PAWEŁ GRABOWSKI, chirurg, szef hospicjum na Podlasiu: Konstytucja daje wszystkim równe prawo do służby zdrowia. Ale na wsiach jest łamana: dostęp jest 2,5 raza mniejszy niż w mieście. W przypadku...

Reklama

Praca jak każda inna

Praca jak każda inna

23.09.2019
Czyta się kilka minut
PAWEŁ GRABOWSKI, chirurg, szef hospicjum na Podlasiu: Konstytucja daje wszystkim równe prawo do służby zdrowia. Ale na wsiach jest łamana: dostęp jest 2,5 raza mniejszy niż w mieście. W przypadku opieki paliatywnej jest jeszcze gorzej.
Dr Paweł Grabowski przy łóżku chorego, listopad 2018 r. / PIOTR MOJSAK
P

PRZEMYSŁAW WILCZYŃSKI: Gratulacje!

DR PAWEŁ GRABOWSKI: Dziękuję, choć trochę się buntuję.

Przeciw nagrodom?

Tak, bo te laury – przyznane mi kilka dni temu „Okulary księdza Kaczkowskiego” i inne – to nagrody za normalność.

W jednym z wykładów mówił Pan: „Jestem po dwóch fakultetach, dwóch specjalizacjach, doktoracie, studiach podyplomowych, a jak trzeba komuś umyć tyłek, to po prostu to robię”.

I to właśnie ta normalność, o której zapomnieliśmy, że jest normalnością. Gdy jeden z naszych pacjentów – człowiek ubogi – poszedł do hospicjum stacjonarnego kilkadziesiąt kilometrów stąd, pracująca u mnie pani doktor pojechała do niego ze szlafrokiem.

Innym razem zatrudniona u nas pielęgniarka zawiozła do domu dwójki staruszków własny rosół. Za to NFZ nie zapłaci, bo szlafroka i rosołu nie ma w żadnej procedurze.

Tylko że...

21789

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Dziękuję!

Piękny człowiek. Idealista. Ilu takich zostało? Oglądałem reportaż o jego działalności. Niewiarygodne. W dzisiejszym czasie? W Polsce?

No tak, Chyba dzisiaj przedstawicielom służby zdrowia najbardziej brakuje empatii. Dlatego jak ktoś ją posiada, to i lepiej leczy...

"Konstytucja daje wszystkim równe prawo do służby zdrowia. Ale na wsiach jest łamana: dostęp jest 2,5 raza mniejszy niż w mieście. W przypadku opieki paliatywnej jest jeszcze gorzej." Zgadza się, konstytucja jest łamana. I nie od czterech lat!

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]