KRONIKA

A gdzie jest tutaj druga połowa rodzaju ludzkiego?

29.10.2012

Czyta się kilka minut

Pytał kard. Léon-Joseph Suenens 22 października 1963 r. podczas obrad Soboru Watykańskiego II. Jego pytanie przypomniała na łamach „L’Osservatore Romano” 25 października historyczka Giulia Galeotti.


Do głoszenia Ewangelii we współczesnym świecie z odwagą i optymizmem wezwali wszystkich katolików ojcowie synodalni w Orędziu Synodu Biskupów. Dokument został przedstawiony 26 października w Watykanie. Autorzy wymieniają rodzinę i parafię jako uprzywilejowane miejsca ewangelizacji. Nie pomijają też bolesnej sytuacji osób rozwiedzionych, żyjących w związkach partnerskich i tych, które ponownie zawarły małżeństwa cywilne, dodając, że wprawdzie nie mogą one przystępować do sakramentów, ale Bóg ich nie opuścił, Kościół zaś jest domem, który przyjmuje wszystkich. Dokument wskazuje na znaczenie dialogu na wielu płaszczyznach: w dialogu z kulturą chodzi o nowy sojusz wiary i rozumu, ze światem oświaty i wychowania – o całościową formację osoby ludzkiej, media natomiast są miejscem, w którym często formują się sumienia i które stwarzają nowe możliwości dotarcia do serca człowieka. Z kolei nauka, gdy nie zamyka człowieka w materializmie, staje się sojusznikiem wiary w humanizacji życia – podkreśla Orędzie. Ważny jest także dialog ze światem polityki i gospodarki oraz dialog międzyreligijny, który może się przyczynić do pokoju, przy odrzuceniu fundamentalizmu i potępieniu przemocy wymierzonej w ludzi wierzących.


Do Krakowa na prezentację swojej książki przyjechał arcybiskup Pragi kard. Dominik Duka, który jako dominikanin w czasach reżimu komunistycznego spędził półtora roku w więzieniu za podziemną pracę duszpasterską. Wydana przez dominikańską oficynę „W drodze” książka „Tradycja jest wyzwaniem” to wywiad rzeka, który z hierarchą przeprowadzili polski dominikanin o. Tomasz Dostatni i czeski dziennikarz Jaroslav Šubrt. Prymas Czech opowiada w niej o kształtowaniu się czeskiego katolicyzmu, trudnych doświadczeniach II wojny światowej i dyktatury komunistycznej, a także o Praskiej Wiośnie, upadku komunizmu w 1989 r. oraz obecnej sytuacji tamtejszego Kościoła. Zanim kard. Duka spotkał się z czytelnikami 25 października w krakowskim klasztorze Dominikanów, odwiedził redakcję „Tygodnika Powszechnego”, gdzie rozmawiał z redaktorami m.in. o tym, co to znaczy być dzisiaj człowiekiem wolnym i jednocześnie wierzącym (zapis tej rozmowy wkrótce opublikujemy).


Benedykt XVI mianował sześciu nowych kardynałów. Jednocześnie zapowiedział, że konsystorz, na którym wręczy im insygnia kardynalskie, odbędzie się 24 listopada. Wśród kardynałów-nominatów znaleźli się: prefekt Domu Papieskiego James Michael Harvey, patriarcha Antiochii maronitów w Libanie Béchara Boutros Rai, zwierzchnik Kościoła syromalankarskiego w Indiach Baselios Cleemis Thottunkal, arcybiskup Abudży w Nigerii John Olorunfemi Onayieyekan, arcybiskup Bogoty w Kolumbii Rubén Salázar Gómez oraz arcybiskup Manili na Filipinach Luis Antonio Tagle. Obecnie Kolegium Kardynalskie liczyć będzie 211 członków, w tym 122 poniżej 80. roku życia (z prawem udziału w konklawe).


W Mauretanii, muzułmańskim kraju w północnozachodniej Afryce, jedna ze szkół teologicznych od października kształci kobiety na imamów. Poinformowała o tym libańska witryna internetowa Araboo.com. Celem tego programu, oprócz przygotowania kobiet do prowadzenia modlitwy w meczetach, jest wykształcenie w najbliższych latach pokolenia intelektualistek religijnych i kobiet muftich, zdolnych interpretować prawo koraniczne i mogących wydawać fatwę (opinię prawną lub teologiczną). A ostatecznym celem jest umacnianie wartości umiarkowanego islamu. Zdaniem watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano”, „wiadomość ta ma niemałe znaczenie, jest to bowiem absolutnie pierwszy tego typu przypadek w muzułmańskim kraju Afryki Subsaharyjskiej”.


W wieku 93 lat zmarł ks. Janusz Tarnowski, wybitny pedagog, twórca chrześcijańskiej pedagogiki egzystencjalnej, wieloletni współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. W 1943 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Ukończył studia psychologiczne na KUL. W latach 1966– –2001 wykładał pedagogikę na ATK (dzisiejszy UKSW). W swojej koncepcji pedagogiki krytykował dominujące wychowanie religijne, które jego zdaniem nie dotyka głębi osoby młodego człowieka i przypomina tresurę. Był autorem ponad 400 prac, w tym kilkutomowych serii „Dzieci i ryby głosu nie mają?” oraz „Kto pyta, nie błądzi”.


Zdzisław Tranda, biskup Kościoła ewangelicko-reformowanego, został tegorocznym laureatem nagrody „Pontifici – Budowniczemu Mostów”. Nagrodę przyznaje Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie za ukazywanie wartości dobra wspólnego, dialogu i poświęcenia na rzecz bliźnich. Bp Zdzisław Tranda od lat jest jednym z głównych promotorów idei ekumenizmu w Polsce. W kapitule przyznawanej od 2006 r. Nagrody zasiadają m.in. bp Bronisław Dembowski, Tadeusz Mazowiecki i Henryk Wujec.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 45/2012