Reklama

Konwencje śmierci

Konwencje śmierci

23.10.2006
Czyta się kilka minut
"Śmierć jest zawsze czarno-biała - mówi niegdysiejszy fotograf, dziś właściciel zakładu pogrzebowego. W takiej kolorystyce utrzymany jest film Marcina Koszałki. Najwięcej w nim jednak spopielałej szarości.
N

Nic dziwnego - dokument dotyczy kremacji. Do spalarni zwłok w Ostrawie przyjeżdżają wypakowane trumnami samochody z Polski. Przed nami nowoczesny, "elegancki" kombinat, niebudzący żadnych skojarzeń z dymiącymi kominami Auschwitz. Taki jest zresztą cały dzisiejszy przemysł pogrzebowy: doskonale aseptyczny, dyskretny, uwalniający nas od wszelkich przykrych obowiązków, które niegdyś wykonywało się osobiście, bo były czymś naturalnym. Dziś robi się wszystko, by śmierć "uczłowieczyć", ucywilizować, zdjąć z niej demoniczne odium. Jedynie uroczyste nazwy zakładów: "Concordia", "Charon", "Credo" mają przypominać o eschatologicznym wymiarze. Swoją drogą zawsze przeszywa mnie dreszcz, ilekroć mijam owe przybytki w bliskim sąsiedztwie szpitali. Grunt to dobra logistyka.

Rytuały towarzyszyły śmierci od zawsze. Nigdy jednak jej skonwencjonalizowanie nie było tak wielkie....

1900

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]