Reklama

Jak oswajaliśmy śmierć

Jak oswajaliśmy śmierć

23.10.2017
Czyta się kilka minut
Rytuały pogrzebowe są jednym z uniwersalnych elementów ludzkiej kultury. Jak narodziły się konkretne zwyczaje i z czego wynika ich różnorodność?
Życie w starożytnej Grecji: po lewej stronie codzienność kobiet, po prawej – rytuał pogrzebowy. Ilustracja historyczna BILDAGENTUR / GETTY IMAGES
N

Nie da się uzyskać pewności co do miejsca najstarszego pochówku Homo sapiens ani dowiedzieć się, jakie rytuały temu towarzyszyły. Jak jednak zauważa brytyjski archeolog Paul Pettitt, autor „The Palaeolithic Origins of Human Burial”, prawdopodobnie już 120 tys. lat temu praktyki pogrzebowe stanowiły część repertuaru kulturowego naszego gatunku. Według etnografów podstawową przyczyną pochówku jest wręcz sanitarna konieczność pozbycia się zwłok, które ulegają rozkładowi. Ale pamiętajmy, że jeśli chodzi o odczuwane emocje, sposób myślenia czy postrzeganie świata społecznego, ludzie ci niczym istotnym się od nas nie różnili. Pochówki połączone były z ozdabianiem ciał zmarłych, czego dowodzą odkrycia dokonane m.in. w jaskiniach Qafzeh i Skhul (na terenie dzisiejszego Izraela).

W okresie późniejszym o ok. 100 tys. lat groby Homo sapiens na terenie Europy...

14853

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

"Powszechne skojarzenie z tą kulturą – zwyczaj budowania piramid – występuje dopiero od III w. p.n.e., od panowania władcy Snofru". Piramidy są chyba jednak trochę wcześniejsze niż III w. p.n.e.

(cóż to jest przeciw wieczności?). Przed Snofru (IV dynastia) w piramidach pochowano Dżosera i Seremcheta (III dynastia). Warto tez dodać, w kontekście wiązania rytuałów pogrzebowych z próbami zdefiniowania tzw. natury ludzkiej, że swoje mają także delfiny, słonie i oczywiście naczelne, a według niedawnych obserwacji podobno żyrafy i modrowronki.

Cirpliwie czekam na poglebiony artykul dotyczacy medycznego przedluzania agonii. Jaka jest nauka i stanowisko Kosciola. Czy jest to naturalna smierc? Aparatura podtrzymujaca zycie, nie pozwalajaca na smierc i w efekcie wymuszanie na czlonkach rodziny werdyktu. Chyba cos odebrano Bogu, w ciszy, w kurczowym trzymaniu sie zycia, w strachu przed smiercia mimo bozej obietnicy zycia po. Co do poczatku zycia Kosciol naucza przez megafony a co do jego konca chowa sie za kurtyna tajemnicy. Czy Bog chce walczyc z aparatura ?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]