Reklama

Kontynuacje

Kontynuacje

16.01.2005
Czyta się kilka minut
Uff, nareszcie; po wielu perypetiach zamknięto edycję krytyczną utworów scenicznych Witkacego. Jest to zarazem trzynasty tom Dzieł zebranych, które objęły dotąd także cztery powieści autora Nienasycenia, Narkotyki i Niemyte dusze, pisma o teatrze oraz większość pism filozoficznych i estetycznych. Pozostał do wydania jeden tom pism filozoficznych, pisma krytyczne i publicystyczne oraz listy - przede wszystkim niezwykle ważny, ogromny blok listów do żony.
K

Kryzys w postaci braku funduszy przyszedł akurat po wydaniu dwóch tomów “Dramatów" i przez jakiś czas wydawało się, że będziemy mieli “Dzieła" Witkacego obezgłowione, bez “Matki" i “Szewców". Edycję uratowała dotacja z Komitetu Badań Naukowych i wspomniane dramaty, a także “Jana Macieja Karola Wścieklicę", “Wariata i zakonnicę", “Janulkę, córkę Fizdejki" oraz “Sonatę Belzebuba" możemy teraz przeczytać w wersji porównanej z rękopisami i maszynopisami autorskimi oraz egzemplarzami teatralnymi, z korektami w stosunku do wydania przygotowanego kiedyś przez Konstantego Puzynę.

Drugą część tomu wypełniają utwory zachowane fragmentarycznie, autoparodie (“Negatyw szkicu" i “Romans schizofrenika"), a także “Szalona lokomotywa", której oryginał zaginął. Konstanty Puzyna dysponował dwoma przekładami francuskimi “Lokomotywy" - jeden sporządzony został przez Witkiewicza i...

3750

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]