Reklama

Koniec Francji i inne nadzieje

Koniec Francji i inne nadzieje

15.08.2015
Czyta się kilka minut
Najpierw Houellebecq, teraz Zemmour – czy ostatnie paryskie bestsellery to jeszcze literatura, czy już polityka?
Gerard Depardieu z wizytą w Czeczenii, luty 2013 r. Fot. Rasul Yarichev / REUTERS / FORUM
K

Kilka tygodni temu jechałem metrem z przedmieścia do centrum Paryża. Naprzeciwko mnie siedział trzydziestolatek; z twarzy sto procent Francuza, z ubrania – procent dwieście. Jakby surducik, krawatka w stylu de Musseta. Na głowie beret niczym z przedwojennych filmów Pagnola, wąsik stylizowany na zarost dawnych lat; koniuszki uniesione jak trzeba do góry, na noc chowane zapewne w futerałach; binokl. W ręku – to już trzysta procent Francuza – książka, „Melancholia francuska”. Czytał pilnie, mimo tłoku.

Wydawało się, że czytał niemal heroicznie, jakby chciał utopić się w książce, wejść w nią niczym w kryjówkę. Na tej podmiejskiej trasie był jednym z dwóch białych w wagonie.

Podejrzewam, że mój podróżny sięgnął po wspomnianą książkę, gdyż jej autorem jest éric Zemmour. Zimą wydał on niezwykle szeroko dyskutowane dzieło, które rozeszło się w kilkuset tysiącach egzemplarzy i...

18774

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]