Koniec Francji i inne nadzieje
Koniec Francji i inne nadzieje

Kilka tygodni temu jechałem metrem z przedmieścia do centrum Paryża. Naprzeciwko mnie siedział trzydziestolatek; z twarzy sto procent Francuza, z ubrania – procent dwieście. Jakby surducik, krawatka w stylu de Musseta. Na głowie beret niczym z przedwojennych filmów Pagnola, wąsik stylizowany na zarost dawnych lat; koniuszki uniesione jak trzeba do góry, na noc chowane zapewne w futerałach; binokl. W ręku – to już trzysta procent Francuza – książka, „Melancholia francuska”. Czytał pilnie, mimo tłoku.
Wydawało się, że czytał niemal heroicznie, jakby chciał utopić się w książce, wejść w nią niczym w kryjówkę. Na tej podmiejskiej trasie był jednym z dwóch białych w wagonie.
Podejrzewam, że mój podróżny sięgnął po wspomnianą książkę, gdyż jej autorem jest éric Zemmour. Zimą wydał on niezwykle szeroko dyskutowane dzieło, które rozeszło się w kilkuset tysiącach egzemplarzy i...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]