Reklama

Ładowanie...

Dopaść Macrona

z Paryża
27.12.2021
Czyta się kilka minut
Za plecami lokatora Pałacu Elizejskiego – i faworyta wyborów prezydenckich we Francji wiosną 2022 r. – walczy zaciekle troje rywali. Cała czwórka musi liczyć się ze zmianą nastrojów społecznych.
Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz po wspólnej konferencji prasowej podczas szczytu Unii Europejskiej w Brukseli. 17 grudnia 2021 r. JOHN THYS / AFP / EAST NEWS
P

Pewne wydają się dziś dwie rzeczy. Pierwsza: że walka nie rozstrzygnie się w pierwszej turze, zaplanowanej na 10 kwietnia. Druga: że do kolejnej tury przejdzie starający się o reelekcję prezydent, 43-letni prounijny liberał Emmanuel Macron. Od miesięcy prowadzi w sondażach, mając stabilne poparcie jednej czwartej wyborców. Ale na tym kończą się racjonalne przewidywania. Dalej prognozy stają się mgliste jak wyrocznie delfickie.

Sondaże sugerują, że obok Macrona szansę na wejście do drugiej rundy ma troje kandydatów, reprezentujących prawicę i skrajną prawicę: Marine Le Pen (liderka nacjonalistycznego Zjednoczenia Narodowego), Valérie Pécresse (kandydatka umiarkowanie prawicowych Republikanów) i Éric Zemmour (publicysta i polityczny debiutant o poglądach ultrakonserwatywnych).

W połowie grudnia badania opinii dawały Le Pen i Pécresse zbliżone poparcie (po 16-17 proc.),...

17769

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]