Reklama

Epitafium dla Marianny

Epitafium dla Marianny

24.11.2014
Czyta się kilka minut
„Francja gaśnie, Francja dogorywa!” – twierdzą nie złośliwi Anglosasi, lecz najsłynniejszy dziś francuski publicysta Éric Zemmour. Skąd takie proroctwo?
Policjanci kontrolują ulicznego sprzedawcę na przedmieściach Paryża w Saint-Denis, 2013 r. Fot. Fred Dufour / AFP / EAST NEWS
W

Wydany w październiku, opasły (ponad 500 stron) esej-pamflet Érica Zemmoura błyskawicznie wspiął się na szczyt rankingów bestsellerów. Dzieło tego znanego prawicowego publicysty, pod wiele mówiącym tytułem „Francuskie samobójstwo”, zdetronizowało nawet plotkarski przebój sezonu „Merci pour le moment” (Dziękuję za tę chwilę) Valérie Trierweiler, czyli wspomnienia byłej partnerki prezydenta François Hollande’a. A także najnowsze dzieło tegorocznego noblisty Patricka Modiano. Wydawca książki Zemmoura zlecił od razu dodruk; w ten sposób nakład skoczył do 300 tys. egzemplarzy – zapewne wkrótce wyprzedanych.
Co się dzieje z Francuzami, że z wypiekami na twarzy rzucają się na „cegłę”, która wieszczy ich krajowi totalną katastrofę? Nad Sekwaną mówią o tym wszyscy: od mediów, polityków i socjologów po psychoanalityków.
Depresja Wielkiego Narodu
Popularność...

8892

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]