Reklama

Bacik na euroliberałów

Bacik na euroliberałów

13.11.2017
Czyta się kilka minut
Na czele politycznego sprzeciwu wobec prezydenta Macrona stoi dziś lewicowy radykał Jean-Luc Mélenchon. W zajadłych atakach na UE ściga się ze skrajną prawicą.
Jean Luc Mélenchon (w środku) podczas francuskiej kampanii prezydenckiej. Lyon, luty 2017 r. JOEL PHILIPPON / FORUM
N

Nieodłączna zgrzebna kurtka à la Mao Tse-tung, pospolita fizjonomia, wodzowskie nawyki – w tym maniera częstego wytykania palcami czy wygrażania pięścią na wiecach. To wszystko nie wydaje się najlepszą przepustką, aby zostać politycznym idolem ludzi młodych.

A jednak to właśnie on, Jean-Luc Mélenchon, w wiosennych wyborach prezydenckich we Francji podbił młody elektorat. Głosowało na niego w pierwszej turze aż 30 proc. wyborców między 18. a 24. rokiem życia. W tej kategorii wiekowej 66-letni przywódca skrajnej lewicy pokonał wszystkich swoich konkurentów – w tym obecnego prezydenta Emmanuela Macrona oraz liderkę Frontu Narodowego, Marine Le Pen. Ogólnie rzecz biorąc, aż co piąty francuski wyborca oddał na niego głos. Z niewielką stratą do czołówki szef ultralewicy o mały włos nie wszedł do finałowego pojedynku o prezydenturę.

Dzisiaj to właśnie on wyrasta na głównego...

13125

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Niech jakobińskie tradycje bedą zachowane przez Francuskiego Lewego

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]