Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Koniec formy życia

Koniec formy życia

10.05.2015
Czyta się kilka minut
Bohaterem powieści graficznej Jamesa Sturma jest Mendleman, żydowski rękodzielnik wytwarzający wspaniałe dywany (każdy przedstawia jakąś alegoryczną scenę).
Ż

Żyje w sztetlu, czyli w miejscu hermetycznym, do którego cywilizacyjne przemiany nie docierają wcale albo bardzo wolno, przybierając inny kształt niż ten znany z centrum nowoczesnego świata. A jednak pewnego dnia wszystko się kończy – właściciel sklepu, który zawsze kupował wyroby Mendlemana, odchodzi na emeryturę, a w jego miejsce pojawia się bezwzględny kapitalista. Sturm portretuje rzeczywistość w przeddzień rewolucji przemysłowej, koncentrując się na jednostkach, które owa rewolucja zmiecie. Tkanie dywanów jest tutaj metaforą opowiadania – czynności, bez której nie byłoby pewnej formy egzystencji. Zmiana kładzie kres opowieści i odpowiadającemu jej sposobowi życia. Sturm ukazuje ten proces bez sentymentalizmu, dając nam zarazem do zrozumienia, że nie da się go usprawiedliwić. Dlatego jesteśmy zobowiązani wobec tych, którzy wpadli w boczną odnogę historii. ©

James Sturm „Dzień targowy”, przeł. G. Ciecieląg, Wydawnictwo Komiksowe 2015.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Urodzony w 1978 roku. Filozof literatury, eseista, redaktor, krytyk i tłumacz. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”. Dyrektor programów...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]