Reklama

Proces: forma życia

Proces: forma życia

30.12.2008
Czyta się kilka minut
Stoję na dzikim kawałku ziemi.Franz Kafka
Andy Warhol, „Franz Kafka”, 1980 r. / fot. Andy Warhol Foundation, Corbis
P

Pierwsze polskie wydanie "Procesu" ukazało się w 1936 r. nakładem Towarzystwa Wydawniczego "Rój". Na stronicy tytułowej widnieje informacja, że przekładu dokonał Bruno Schulz. Ten zapis powtarzany był przez lata w kolejnych edycjach. Dopiero dwa lata temu PIW, wznawiając najsłynniejsze dzieło Kafki, zamieścił sprostowanie, które wcześniej pojawiło się m.in. w książce Jerzego Ficowskiego "Regiony wielkiej herezji". W rzeczywistości tłumaczenie sporządziła Józefina Szelińska, narzeczona Schulza. W wersji Ficowskiego pisarz podpisał przekład swoim nazwiskiem, by powieść mogła się ukazać - Szelińska, kompletnie nieznana w kręgach literackich, nie miała szans na przebicie się ze swoim projektem. Poza tym Schulz pomagał jej przy tłumaczeniu, choć skala jego ingerencji wydaje się niewielka. Para trzymała całą rzecz w tajemnicy (zresztą rozstając się rok później), stąd kolejni...

20841

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]