Reklama

Komóreczki

Komóreczki

23.07.2018
Czyta się kilka minut
Pisanie felietonów jest trochę jak terapia grupowa. Publiczne wyciąganie bebechów z własnego życia bywa (niestety) wygodnym punktem odniesienia dla dalszego pisania.
T

Tydzień temu przepraszałam tu za grzechy młodości, teraz dla odmiany coś wyznam. Otóż wśród moich hobby (kajaki, kino tureckie, rower, zbieranie książek kucharskich i inne) poczesne miejsce zajmuje cosobotnie uważne czytanie stron z nekrologami w „Gazecie Wyborczej”. Pochylona nad kubkiem porannej kawy jadę po nich wzrokiem uważnie – od góry do dołu – a nie pomijam niczego, na koniec zaś zostawiam sobie te długie teksty, w których bliscy wspominają kochanych zmarłych, ale które bywają też ciekawym źródłem informacji o licznych zasłużonych dla sprawy/Warszawy/Polski postaciach. Nie wiem, czy ktoś kiedyś badał nekrologi wspomnieniowe, które zamieszczane są w polskiej prasie, ale w Ameryce – owszem, im się przyjrzano uważnie. W najsłynniejszym na świecie dziale z nekrologami w „New York Timesie” obecnie dokonuje się bowiem swoista rewolucja. Wspomnienie na łamach „NYT” to jak medal...

4783

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

dobry czas na taki projekt. Prawdopodobnie władza, która wie lepiej, utrąci niewygodny pomysł w zarodku. Przecież obecnie trudno mówić o przeoczeniach, gdy świadomie pomija się ludzi zasłużonych. Już słyszę oburzone głosy powstałych z kolan, że "cudze chwalicie, bo swego nie znacie!" :)

W związku z felietonem Pani Anny Dziewit-Meller o osobach pominiętych pragnę wspomnieć o pisarce śp. Barbarze Wachowicz. Po Jej śmierci pojawiła się jedynie krótka wzmianka w Internecie. Ani słowa w prasie o Jej dokonaniach, wspaniałych biografiach wielkich Polaków: Mickiewicza, Słowackiego, Chopina oraz postaciach polskiego harcerstwa z okresu okupacji hitlerowskiej. To smutne, że osoba o takich osiągnięciach nie została upamiętniona.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]