Reklama

Ładowanie...

Kolejny wywiad, kolejne kontrowersje. Co papież powiedział o wojnie

30.11.2022
Czyta się kilka minut
W rozmowie z jezuitami z czasopisma „America Magazine” Franciszek podkreślił, że to państwo rosyjskie jest najeźdźcą, a Ukraińcy są męczennikami. W tym samym momencie sformułował tezę, że „najbardziej okrutne oddziały, choć pochodzą z Rosji, nie są złożone z ludzi z rosyjskiej tradycji, ale z Czeczenów i Buriatów”.
Papież Franciszek podczas cotygodniowej audiencji generalnej na Placu Świętego Piotra w Watykanie, 23 listopada 2022 r. / FOT. FILIPPO MONTEFORTE/AFP/East News
M

Moskwa wystosowała do Watykanu oficjalną notę z żądaniem przeprosin. Można by pomyśleć, że ta reakcja jest – z punktu widzenia cierpiących Ukraińców – pozytywnym sygnałem: że Franciszek odchodzi coraz wyraźniej od niejasnej postawy wobec agresora i zawoalowanego sposobu mówienia o wojnie za naszą wschodnią granicą.

I rzeczywiście – w rozmowie z amerykańskimi jezuitami Franciszek bardzo wyraźnie powiedział, że to państwo rosyjskie jest najeźdźcą, a Ukraińcy są męczennikami. Z drugiej strony w tym samym momencie sformułował tezę, że „najbardziej okrutne oddziały, choć pochodzą z Rosji, nie są złożone z ludzi z rosyjskiej tradycji, ale z Czeczenów i Buriatów”.

Wydaje się, że Franciszek za wszelką cenę chce uwolnić od odpowiedzialności jakąś wyobrażoną przez siebie „Rosję” albo „rosyjskość”. Prowadzi go to do – mówiąc eufemistycznie – dużej niezręczności. Nie chodzi tu...

4305

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/atak-na-ukraine

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]