Reklama

Kolczyki z robaków

Kolczyki z robaków

26.11.2012
Czyta się kilka minut
W idealnie poukładany świat wkrada się element wywrotowy. Kiedy zawiodły autorytety, dzieci zaczynają stwarzać siebie od zera, zawierzając po prostu własnej wrażliwości.
Fot. Kino Świat
K

Krótkie spodenki, które tak chętnie noszą bohaterowie Wesa Andersona, stanowią zwodnicze przebranie: jego finezyjne komedie bynajmniej nie są przeznaczone dla widowni dziecięcej. Nawet animowany „Fantastyczny Pan Lis” był w gruncie rzeczy gorzką bajką dla dorosłych, traktującą o męskich neurozach. Jednak faktem jest, że dorośli bohaterowie „Pociągu do Darjeeling” czy „Genialnego klanu” mają w sobie coś dziecięcego: rozsadzają swoimi ambicjami i szalonymi marzeniami rzeczywistość wokół.

To samo powiedzieć można o amerykańskim reżyserze, który osiągnął mistrzostwo w kreowaniu na ekranie światów niemożliwych, powalających inwencją wyobraźni, urzekających zmysłem szczegółu. Na szczęście dla nas, sam Anderson z krótkich spodenek nie zamierza wyrastać i w „Moonrise Kingdom” serwuje nam kolejny anarchizujący fajerwerk, przypominający, do czego tak naprawdę służy kino, nie uwłaczając...

6738

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]