Reklama

Grand Hotel zwany wyobraźnią

Grand Hotel zwany wyobraźnią

31.03.2014
Czyta się kilka minut
Nowy film Wesa Andersona to popis barokowej wyobraźni reżysera. W konstrukcji przypomina to piętrowy tort.
Tilda Swinton i Ralph Fiennes Fot. MATERIAŁY PRASOWE
W

Wes Anderson doskonale wyczuwa nasze tęsknoty za epoką analogową. Jego filmy przeładowane są staroświeckimi gadżetami, w swojej retromanii bywają brawurowo przestylizowane, a w dodatku zrealizowane w taki sposób, jakby komputer z jego możliwościami cyfrowej obróbki obrazu był ciągle pieśnią przyszłości. Świat twórcy „Moonrise Kingdom” przypomina nakręcaną mechaniczną zabawkę, która pędzi do przodu aż do wyczerpania całej swojej fizycznej energii. Wnętrza wyglądają tu niczym domki dla lalek, a cudaczne postacie zdają się wycięte z pożółkłych komiksów.
Takim zmyślnym ustrojstwem jest również „Grand Budapest Hotel”, w którym reżyser fantazjuje na temat przedwojennej Mitteleuropy, nazywanej tu umownie Żubrówką. Tytułowa budowla bijąca w oczy imperialnym splendorem to, rzecz jasna, stworzona w studiu kiczowata makieta, przypominająca wielokondygnacyjny różowy tort. I choć hotelowe...

4329

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]