Reklama

Pieski świat

Pieski świat

23.04.2018
Czyta się kilka minut
Kipiący od świetnych pomysłów film dostał baty od krytyków za uchybienie politycznej poprawności.
Kadr z filmu „Wyspa psów” IMPERIAL CINEPIX
C

Czy film zrodzony z miłości do wielorasowych czworonogów może zostać oskarżony o rasizm – w dodatku ten jak najbardziej „międzyludzki”? To nie jedyna kontrowersja, jaką wywołała ostatnio „Wyspa psów”. Najnowszemu filmowi Wesa Andersona zarzuca się także okcydentalne poczucie wyższości tudzież eksploatację i egzotyzację dalekowschodniej kultury. Zamieszanie jest całkiem spore jak na animowaną bajkę dla starszych dzieci i dorosłych dzieckiem podszytych.

Tytułowa wyspa to gigantyczne wysypisko śmieci, gdzie w niedalekiej przyszłości deportuje się psy z powodu szalejącej epidemii. Burmistrz fikcyjnego miasta ­Megasaki, siejąc panikę i tworząc wyimaginowanych wrogów, zbija w ten sposób polityczny kapitał w przededniu zbliżających się wyborów. Lecz to właśnie wykluczony z ludzkiej społeczności kundel jest w tej historii głównym narratorem. Na śmietnisku cywilizacji zdegradowane...

6206

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]