Reklama

Kokosz

Kokosz

14.08.2005
Czyta się kilka minut
Ewangelia według Mateusza, jak też Łukaszowa, przekazuje zapraszające do zadumy słowa Jezusa: Jeruzalem, Jeruzalem, które zabijasz proroków i kamieniujesz tych, którzy zostali posłani do ciebie! Ileż to razy chciałem zebrać twoje dzieci, jak kokosz zbiera pisklęta pod swoje skrzydła, a nie chcieliście! (Mt 23, 37; por. Łk 13, 34). Słowa te następują u Mateusza (inaczej u Łukasza) po przestrogach przed nauczycielami Pisma i faryzeuszami, i przed zapowiedzią zburzenia Jerozolimy.
W

Wpisują się one w dwie przynajmniej tradycje, znane z Biblii hebrajskiej. Pierwszą jest występowanie niektórych proroków w przypisywanej zazwyczaj kobietom roli płaczki. Czyni tak Jeremiasz, o którym czytamy, że napisał pieśń żałobną po śmierci króla Jozjasza (zob. 2 Krn 35, 25). Czyni tak Micheasz, którego opłakiwanie opisano jeszcze wyraźniej w następujących słowach: “(...) będę narzekał i będę zawodził, będę chodził boso i nago, będę żałośnie wył jak szakale, będę boleśnie krzyczał jak strusie" (Mi 1, 8). Ewangelie nie przekazują szczególnych gestów Jezusa związanych z Jego słowami, są one jednak pełne żalu, czułości i bólu, odpowiadających sytuacji zagrożenia i śmierci.

Drugą tradycją znaną ze Starego Testamentu, do której należy odnieść słowa Jezusa, jest ukazywanie opieki Boga nad ludem lub poszczególnym człowiekiem, do Niego się uciekającym, w obrazie...

3583

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Jezus widział w Bogu również MATKĘ.Bże Synostwo nie musi zatem czynić z chrześcijaństwa "religii Ojca".

Jezus widział w Bogu również MATKĘ.Bże Synostwo nie musi zatem czynić z chrześcijaństwa "religii Ojca".

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]