Reklama

Kłopoty Boga

Kłopoty Boga

09.03.2010
Czyta się kilka minut
Pewien człowiek miał dwóch synów" - tak zaczyna się fragment Ewangelii popularnie nazywany przypowieścią o marnotrawnym synu. Rzecz jednak w tym, że nie o pewnego człowieka i jego dwóch synów chodzi, ale o pewnego Boga. Pewnego, gdyż bogów jest wciąż co niemiara, a nieomal każdego dnia rodzą się nowi. Zwłaszcza tam, pośród tych ludzi, którzy z bogami nie chcą mieć nic wspólnego, albo przeciwnie, wśród tych, którzy uważają, że ich bóg jest najprawdziwszy z najprawdziwszych i w związku z tym nie potrzebują o nim zbyt wiele myśleć, zwłaszcza krytycznie, a wszelkie wątpliwości uważają za przejaw braku wiary i szatańską pokusę, a więc grzech.
W

Wracajmy jednak do przypowieści. Mimo wszystko nie o ojca i synów w niej chodzi i nie o kłopoty wychowawcze, czy nawet o przestrzeganie przykazania nakazującego cześć rodziców, ale o coś ważniejszego, bez czego również z powyższych kłopotów wyjść nie można. Chodzi o Ojca, od którego pochodzi wszelkie ojcostwo i wszystko, co jest. W pierwszym rzędzie chodzi o nas mówiących, że jesteśmy związani z Bogiem przymierzem, więcej - jesteśmy domownikami Boga, Jego dziećmi. Jedni ten związek z Bogiem datują od czasów Mojżesza, drudzy od Jezusa Chrystusa, a wszyscy razem od Abrahama, a przez niego od Adama i Ewy. Twierdzimy też, że jednymi i drugimi Bóg się niezmiernie cieszy, skoro jest Ojcem, ale też z jednymi i drugimi ma wciąż kłopoty. Starsi bowiem, wzorem starszego syna, jakoś nie widzą, że są szczęśliwi, a młodzi, zauważywszy, że za ciasno im w domu Ojca, pakują część majątku im...

2452

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]