Reklama

Klęska Saula

Klęska Saula

27.06.2017
Czyta się kilka minut
Saul pokonał Amalekitów, a potem dzięki odwadze syna Jonatana – Filistyńczyków. W czasie kampanii wojennej popełnił poważny błąd. Miał czekać tydzień na proroka Samuela z ofiarami. Niecierpliwił się i zaczął ceremonię sam.
G

Gdy Samuel przybył i zobaczył, że ofiarę całopalną król już złożył, rzekł: Głupio zrobiłeś, nie zachowałeś przykazania Boga i dlatego królestwo twoje nie ostoi się i Pan już znalazł męża wedle serca swego, „aby był wodzem nad ludem jego” (1 Sm 13, 13). Mimo to Bóg dał zwycięstwo Izraelowi, a Saul mógł słusznie uchodzić za wybitnego hetmana.

Najgorsze spotkało Saula na wojnie z Amalekitami. Wydał ją Saul na żądanie proroka. Żądał, by wytracić wszystkich z tego ludu, a wszystko, co do nich należało, miało być przeklęte „od małego aż do ssącego, od wołu do owcy, od wielbłąda do kozy”. Amalek był wrogiem Izraela od czasu, gdy ten wychodził z Egiptu, i pozostał wrogiem aż do dzisiaj. Jego imię jest symbolem niemal kosmicznego zła i wiecznej wrogości wobec ludu wybranego. Niemcy w czasie wojny byli nazywani w warszawskim getcie nowymi Amalekitami. To samo ortodoksyjni Żydzi mówią...

3270

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]